آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، ورود دانشگاه آزاد اسلامی به صنعت رباتیک را بسیار امیدوارکننده توصیف کرد و گفت: در افق آینده، ایران یکی از کشورهای مطرح در این صنعت جوان خواهد بود و شاهدیم که دانشجویان جوان دانشگاه آزاد اسلامی در میادین بین‌المللی از کشورها و دانشگاه‌های پیشرفته و بزرگ سبقت می‌گیرند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، ظهر دیروز در دیدار استادان و دانشجویان نخبه علم رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی، با تبریک میلاد امام رضا(ع) و تبریک موفقیت‌های دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در مسابقات گوناگون داخلی و بین‌المللی، به خصوص مسابقات علمی و رباتیک جهانی، گفت: تجاری سازی تحقیقات دانشجویان و استادان یکی از آرزوهای دیرین ما در ایران بود که در مقطع فعلی توسط دانشگاه آزاد اسلامی عملی شده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تشریح مانع‌تراشی‌های همیشگی بر سر پیشرفت‌ دانشگاه آزاد اسلامی، بر نقش مردم در مقاطع مختلف این دانشگاه تأکید کرد و گفت: به خاطر ماهیت مردمی این دانشگاه و نیازی که جامعه به آن دارد، هیچ یک از موانع سیاسی و بهانه‌گیری‌های حسودان نتوانسته در مسیر پیشرفت این دانشگاه خللی ایجاد نماید.

آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: هنوز هم کارشکنی ها علیه دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد، با وجود اینکه رابطه ما با دولت بسیار صمیمی است اما به صورت قطره چکانی با ما رفتار می کنند. ما از اول هم به این شیوه برخورد عادت کرده و با اتکا به مردم توانستیم اهداف خود را پیش ببریم.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، با اشاره به یکی از سفرهای خویش در سال‌های اول پس از پیروزی انقلاب به ژاپن، گفت: به عنوان یک مهمان دیپلماتیک مرا به بازدید یکی از ربات‌های بسیار ساده برده بودند و به آن افتخار می‌کردند و امروز این ما هستیم که با افتخار می‌توانیم بگوییم که دانشجویان جوان ما در ابعاد مختلف رباتیک نوآوری دارند.

ایشان وجود 900 شرکت دانش‌بنیان و چندین مراکز رشد در سطوح مختلف واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را برای حرکت جامعه به سوی پیوند دانشگاه و صنعت مهم دانست و گفت: استعدادهای دانشجویان جوان و امکانات دانشگاه آزاد اسلامی کشور را در حالت جهشی به سوی پیشرفت علمی، فنی، صنعتی و تکنولوژی قرار خواهد داد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، شهرت علمی دانشگاه آزاد اسلامی را باعث شناسایی استعدادهای ایرانی در جهان دانست و با اشاره به موفقیت‌های واحد ایلخچی این دانشگاه، گفت: بی‌دلیل نیست که کشورهای بزرگ از ما می‌خواهند که در شهرهای مهم آنان دفتر و با دانشگاه‌های مهم آنان تبادل استاد و دانشجو داشته باشیم.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، دعوت از دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان نماینده‌ جمهوری اسلامی در جمع 7 کشور آغاز کننده‌ صنعت ایتر و احداث کننده‌ اولین نیروگاه جوش هسته‌ای در کشور فرانسه را نشان از موفقیت‌های این دانشگاه و به تبع آن جمهوری اسلامی دانست و گفت: همین الان یکی از استادان این دانشگاه به عنوان نماینده‌ جمهوری اسلامی با دانشمندان و محققان صنعت ایتر در 7 کشور مهم دنیا مشغول گفت‌وگو می‌باشد، تا از توانایی‌های جوانان ایرانی در جهت پیشرفت دانش جامعه‌ بشری استفاده شود.

ایشان با تشکر از همه‌ کسانی که در موفقیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی نقش داشتند، از خدمات دکتر جاسبی یاد کرد و گفت: به یاد داشته باشیم، دانشگاه آزاد اسلامی در شرایطی کار خود را شروع کرده بود که به خاطر فضای سیاسی و همچنین ادبیات مارکسیستی حاکم بر رسانه‌های کشور کارهای غیردولتی، به خصوص در بخش آموزش، تکفیر می‌شد.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، با بیان این جمله که «دانشگاه آزاد اسلامی از همه‌ موانع عبور کرده»، گفت: مطمئناً حسودان و مخالفان این راه آرام نخواهند نشست، اما وظیفه‌ کسانی که اهدافی بزرگ در مسیر زندگی و برای پیشرفت کشور دارند، استقامت در مسیر برای اعتلای کشور است.

وی افزود: این در حالی است که دانشگاه آزاد اسلامی با دارا بودن 80 هزار کارمند و هیات علمی به دولت مالیات پرداخت می کند اما تا کنون ریالی از بودجه و کمک های دولتی دریافت نکرده است. با این وجود طی این سال ها توانستیم 20 میلیون مترمربع فضای علمی ساخته و زمینه اشتغال تعداد بسیاری از کارمندان و اعضای هیات علمی را فراهم کنیم.

با مدیریت دکتر میرزاده حیات جدید متناسب با سیاست های نظام در دانشگاه آزاد شروع شد

آیت الله هاشمی رفسنجانی همچنین با اشاره به فعالیت های علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی طی سی و چند سال گذشته، گفت: پس از آن دو سال بود که با انتخاب دکتر میرزاده، حیات جدید دانشگاه آزاد اسلامی متناسب با سیاست های نظام شروع شد.

وی ادامه داد: سیاست اصلی دانشگاه آزاد اسلامی توسعه اقتصاد دانش بنیان است که سیاست اصلی کشور نیز هست. خوشبختانه دانشگاه در این مسیر پیشتاز سایر دانشگاه ها حرکت می کند.

رییس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به توسعه شرکت های دانش بنیان در این دانشگاه گفت: در شرکت های دانش بنیانی که فعال است کارهای بزرگی انجام می شود و این شرکت ها دانشگاه را در حالت جهش قرار داده است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر از سایر رقبای خود در میدان اقتصاد دانش بنیان جلو است.

وی اظهار داشت: امروز دنیا دانشگاه آزاد اسلامی را خوب می شناسد، دنیا خوب مطالعه می کند، دعوت از دانشگاه آزاد اسلامی برای اجرای پروژه گداخت هسته ای ( ایتر ) نشان از این موضوع دارد.

گفتنی است، چندی پیش بزرگترین و معتبرترین رقابت روباتیک جهان در لایپزیک آلمان برگزار شد که حاصل آن کسب 6 مقام برای تیمMRL دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و یک مقام سوم برای دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی بود و تیمMRL دانشگاه آزاد اسلامی قزوین به عنوان پرافتخارترین تیم این دوره از مسابقات برگزیده شد.

در این دوره از مسابقات، تیم روبات فوتبالیست سایز کوچک MRL دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین قهرمان جهان شد و در لیگ روبات شبیه‌ساز عامل امداد در رقابت اصلی و لیگ روبات شبیه‌ساز عامل امداد در شاخه توسعه زیرساخت، این تیم توانست مقام نخست جهان را از آن خود کند. در لیگ امدادگر واقعی نیز با اختلاف 8 امتیاز نایب‌ قهرمان شد. تیم دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی نیز در لیگ فوتبالیست انسان‌نما به مقام سوم جهان رسید.