مراسم تقدیر از دانشجویان مدال آور و اساتید برگزیده تیم رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی که در مسابقات بین المللی آلمان موفق به کسب مدال شده بودند روز گذشته با حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی و دکتر میرزاده برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در این مراسم دکتر میرزاده گفت: اگرچه دکتر موسی خانی رییس واحد قزوین در توسعه علم رباتیک سهم بزرگی را به خود اختصاص داده اند، اما امروز توسعه علم رباتیک منحصر به واحد قزوین نبوده و بسیاری از واحدهای این دانشگاه مانند فیروزکوه، دماوند، یزد، تهران غرب، نجف آباد، پرند، مشهد و ... در این حوزه فعالیت می کنند.

دکتر میرزاده با اشاره به تشکیل کنسرسیومی در حوزه رباتیک با حضور 21 واحد دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در این کنسرسیوم قرار است آیین نامه ها و مقررات مربوط به توسعه این رشته تدوین شود و بنده نیز برای توسعه این رشته تمام تلاش خود را به کار می گیرم.

همچنین وی از اعضای این کنسرسیوم خواست تا با تقسیم کار در حوزه نرم افزار و سخت افزار اقدامات موثری در این باره انجام دهند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه بحث هوشمند سازی باعث کاهش هزینه های تمام شده در صنعت و خدمات می شود، گفت: از این رو توسعه هوشمندسازی در دانشگاه آزاد اسلامی بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته و تا کنون 14 قرارداد تجاری شده با بخش صنعت منعقد شده است.

ضرورت ساخت ربات های آتش نشان و پلیس راه و ربات جراح برای عروق

دکتر میرزاده در ادامه به دانشجویان و اعضای هیات علمی تیم رباتیک واحد قزوین و واحد ایلخچی پیشنهاد داد ربات های آتش نشان، ربات های پلیس راه را برای کاهش تصادفات جاده ای و همچنین ربات جراح عروق را طراحی و بسازند که اعتبار این طرح ها از سازمان مرکزی تامین می شود.

وی با اشاره به توسعه فعالیت های اقتصاد دانش بنیان در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: حدود 80 درصد از 900 شرکت دانش بنیان و واحد فناور در دانشگاه آزاد اسلامی طی دوره مدیریت سه ساله اخیر راه اندازی شده است ، همچنین 90 مرکز رشد که 35 درصد مراکز رشد کشور را در بر می گیرد در این دانشگاه مستقر است.

میرزاده گفت: با وجود اینکه دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به سایر دانشگاه های کشور دانشگاهی نوپا و جوان محسوب می شود اما موفق شده به اندازه سایر دانشگاه هایی که عمری 80 ساله دارند اثرگذار باشد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر این دانشگاه از لحاظ تولید علم در مرتبه 164 قرار دارد ، گفت: بسیاری این گونه عنوان می کنند که این میزان تولید علم مربوط به 400 واحد دانشگاهی است و این در حالی است که تنها 40 واحد این دانشگاه نقش عمده ای در تولیدات علمی دارند و سایر واحدها دارای مقاطع کاردانی و کارشناسی هستند و اصلا مجری دوره دکتری نیستند.

تشکیل 46 شرکت دانش بنیان در واحد قزوین

همچنین دکتر موسی خانی رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین در مراسم تقدیر از برگزیدگان تیم رباتیک این دانشگاه، گفت: دانشجویان تیم رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و ایلخچی موفق شدند در مسابقات بین المللی آلمان 2016 که با حضور 48 کشور جهان برگزار شد، 7 مقام شایسته را کسب کنند.

وی با بیان اینکه مقام های کسب شده توسط تیم رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی در این مسابقات بسیار شگفتی ساز بود، گفت: در مسابقات امسال تیم ما توانست با شکست تیم امریکا در بخش ربات های فوتبالیست توجه بسیاری را به خود جلب کند چرا که این تیم شامل نخبه های رشته کامپیوتر این کشور بود.

شهامت و جسارت دکتر میرزاده در توسعه فعالیت های علمی قابل تقدیر است

موسی خانی ضمن تقدیر از حمایت های دکتر میرزاده از فعالیت های تیم رباتیک این واحد گفت: شهامت و جسارت دکتر میرزاده در توسعه فعالیت های علمی قابل تقدیر است.

وی همچنین از تشکیل 46 شرکت دانش بنیان در واحد قزوین خبر داد و گفت: تشکیل این تعداد شرکت دانش بنیان در دانشگاه آزاد اسلامی بی نظیر است.

رئیس کمیته ملی ربوکاپ در ادامه با اشاره به انعقاد قراردادهای میلیونی واحد قزوین با صنایع، اظهار داشت: این واحد در نظر دارد از دانش موجود در دانشگاه آزاد اسلامی نهایت بهره را برای استفاده در صنعت ببرد.

موسی خانی در ادامه از آیت الله هاشمی درخواست کرد تا به عنوان هدیه به برگزیدگان تیم های رباتیک واحد قزوین و ایلخچی هدیه معنوی سفر به مشهد مقدس را به منظور اهدای کاپ ها به آستان قدس رضوی در نظر بگیرند.

دکتر انگجی رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی نیز در این مراسم خطاب به آیت الله هاشمی گفت: تمام تصمیماتی که در دانشگاه آزاد اسلامی در تمامی مقاطع گرفته شده هیچ گاه موجب سیر نزولی این دانشگاه نشده و تمامی آنها بخردانه بوده است.

با آمدن دکتر میرزاده، اراده اتصال دانشگاه به صنعت شکل گرفت

وی ادامه داد: با وجود اینکه پتانسیل های علمی بسیاری در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی وجود داشت اما کمتر واحدی جرات ورود به رقابت های علمی بین المللی و ارتباط با صنعت را در خود می دید اما با آمدن این دکتر میرزاده و جسارت های ایشان این قابلیت های بالقوه به حالت بالفعل تبدیل شد.

دکتر انگجی گفت: ما همیشه فکر می کردیم باید دانشگاه را به صنعت متصل کنیم اما تا پیش از آمدن دکتر میرزاده این اراده وجود نداشت.

دکتر رنجبران رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی نیز در این مراسم، با ارائه گزارشی از برگزاری مسابقات قهرمانی روبوکاپ جهان در آلمان، اظهار داشت: تیم واحد ایلخچی، تیمی قدرتمند است که خوشبختانه توانسته به مقام ارزشمندی در این مسابقات دست پیدا کند.

وی با تأکید بر اینکه اولین مرکز تحقیقات تخصصی سیستم های ترمز در کشور در واحد ایلخچی در حال راه اندازی است، گفت: تمامی امکانات در پیشرفته ترین سطح، در اختیار این مرکز تحقیقاتی است و ما در آینده قطعاً می توانیم بخشی از بازار را در این حوزه در دست بگیریم.

در انتهای این مراسم اعضای هیات علمی برگزیده تیم های رباتیک واحد قزوین و ایلخچی با حضور آیت الله هاشمی و دکتر میرزاده مورد تقدیر قرار گرفتند.

دانشجویان واحد ایلخچی و قزوین نیز به پاس قدردانی از حمایت های آیت الله هاشمی رفسنجانی به این ایشان لوح تقدیری را اهدا کردند.